Nity zrywalne to przydatne akcesoria, pod warunkiem, że dobierzemy te, które najlepiej sprawdzą się do zadań, jakie mamy do wykonania. Wybór naprawdę jest spory, dlatego dobrze jest orientować się w rodzajach i zastosowaniach nitów.

Do czego służą nity zrywalne?

Nity, jak sama nazwa wskazuje, służą do nitowania, nitowanie natomiast jest jedną z metod łączenia ze sobą metalowych elementów. Klasyczne nity składały się z główki (czy też inaczej łba), szyjki i zakuwki (części, która zasklepiała się podczas nitowania). Kiedyś były w powszechnym użyciu, później jednak w swoich zadaniach zostały zastąpione przez spawanie.

Wciąż za to popularnością cieszą się nity zrywalne, inaczej zwane rurkowymi. Ten typ nitów ma tworzone przez drut główki. Podczas nitowania ów drut zostaje oderwany od nitu, stąd właśnie nazwa. Mogą być one używane do rozmaitych zastosowań – nity zrywalne do wielu łączeń oferuje incop.pl – a samo połączenie jest praktycznie nierozerwalne.

Jakie są rodzaje nitów ze względu na zastosowanie?

Jeśli chodzi o nity zrywalne, wymiary i kształty są bardzo zróżnicowane. Ale jednym z podstawowych wyróżników jest zastosowanie. Nity standardowe są tymi najbardziej uniwersalnymi – mają naprawdę szeroki wachlarz zastosowań. Nitów otwartych używa się do zastosowań niskoobciążeniowych.

Nity zamknięte wyróżniają się dobrymi właściwościami wodoodpornymi. Nity rozwidlone przeznaczone są do pracy w miękkich materiałach, takich jak drewno, plastik, laminat czy płyta gipsowa. Nie można zapomnieć też o nitach rozprężnych o wyjątkowo dużej sile zacisku. Charakteryzują się rozpęcznieniem po stronie wewnętrznej, które zapewnia im odporność na rozciąganie.

Są jeszcze nity rowkowane do stosowania w otworach nieprzelotowych. No i wspomnieć trzeba też o nitach wpuszczanych, które wpuszcza się w otwór obustronnie, co pozwala na uniknięcie wybrzuszeń i tym samym uzyskanie płaskiej powierzchni.

Jakie są rodzaje nitów ze względy na kształt główki?

Jednym z ważniejszych wyróżników jest też kształt główki. Najczęściej stosowane są nity o łbach kulistych. Niestety mają one swoje mankamenty, szczególnie jeżeli chodzi o estetykę. Mówiąc wprost, ich główki są tak skonstruowane, że po zanitowaniu wystają. Są jak najbardziej widoczne, a to może psuć efekt wizualny.

Skąd więc popularność właśnie takich nitów? Estetyczne wrażenia nie zawsze są najważniejsze, a nity o kulistych łbach mają inne zalety. Odznaczają się dużą wytrzymałością, a ponadto tanio się nimi nituje. Nie ma co ukrywać, że czasem to właśnie koszty decydują o tym, jakie wybieramy narzędzia.

Problemów estetycznych nie sprawiają nity o łbach grzybkowych i soczewkowych, a te z łbami stożkowymi pozwalają nawet na uzyskanie idealnie płaskiej powierzchni. Nitowanie, które nie pozostawia po sobie śladów? Jak widać, jest to do zrobienia.

W sprzedaży dostępne są też nity z dużym kołnierzem – te służą do mocowania cienkich materiałów do twardego podłoża. Jaką przewagę zapewnia duży kołnierz? Pozwala zamaskować otwór, co zapewnia całej konstrukcji szczelność.

Jakie są rodzaje nitów ze względu na materiał?

Najczęściej spotykamy się z nitami stalowymi, ale nie wszystkie nity są wytwarzane z tych samych materiałów. Czasem potrzebne są narzędzia, które, dzięki zastosowanym do ich produkcji materiałom, charakteryzują się szczególnymi właściwościami. Nity miedziane na przykład dobrze przewodzą prąd elektryczny oraz ciepło.

W miejscach wyjątkowo narażonych na korozję oczywiście najlepiej sprawdza się nit zrywalny nierdzewny. Może być wykonany ze stali nierdzewnej albo ze stopu miedzi i niklu.

Najbardziej zróżnicowaną grupą są jednak nity aluminiowe. Mają bardzo różne właściwości, które zależą od zawartości w stopie magnezu. Nity o niskiej zawartości są miękkie i używane do łączenia delikatnych materiałów podatnych na uszkodzenia. Natomiast te, w których zawartość magnezu przekracza 5%, wykorzystuje się do prac z wymagającymi materiałami i w miejscach podatnych na rozciąganie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.